Telefon : +90 545 164 90 30

Prostat İltihabı

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Prostatit, özellikle cinsel aktif erkeklerde görülen ürolojik sorunlar biridir ve halk arasında prostat nezlesi olarak bilinir.

Tıp dilinde prostatit olarak ifade edilen prostat iltihabı, yaygın olarak ağrı ve işeme şikayetleriyle kendini gösterir ve hayat kalitesini, cinsel hayatını olumsuz etkiler.

Peki prostat iltihabı nedir, neden olur?

Prostat İltihabı Nedir?

Prostat, erkeklerde idrar kesesi çıkış kısmında yer alan ve sperm güçlendirici salgılar üreten bir üreme organının adıdır. Bu organda gelişen prostat iltihabı ise şiddetli ağrı ile genellikle genç cinsel aktif erkeklerde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Prostatit sık idrara gitme, idrar esnasında zorlanma ve yanma, ağrı gibi şikayetlere neden olduğundan günlük hayatı son derece yakından ilgilendiren bir sorundur. Toplumdaki erkeklerin yaklaşık %5 ila %10’unda prostat iltihabı gözlenebilir. Kronik prostatit sorunu olan erkeklerin %14’ünün iş hayatında da sorun yaşadığı saptanmıştır.

Prostat iltihabı genellikle iktidarsızlık korkusu ile ilişkilendirilir ve prostat bezindeki iltihaplanma ya da enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalıkta bütün yaş gruplarındaki erkekler risk altındadır. Prostatit kendi içinde ikiye ayrılır ve her çeşidin tedavisi ile semptomları farklıdır.

Prostatitler temel olarak akut ve kronik olarak 2 sınıfa ayrılır. Kronik prostatit de kendi içinde 2’ye ayrılır: kronik bakteriyel prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromu.

Akut Prostat İltihabı (akut prostatit): Prostatit çeşitleri arasında hızlı ortaya çıkan akut prostatit, şiddetli belirtilerle kendini gösterir. Bu hastalıkta prostat bezi dokusunda aniden bakteriyel enfeksiyon gelişimi gözlenir, bunun sonucunda hastalarda ani idrar yolu enfeksiyonları ve pelvik bölgede-penis kökünde ve ucuna kadar uzanan, makat bölgesine uzanan ağrı ortaya çıkar. Daha çok cinsel aktif gençlerde görülse de her yaş grubunda görülebilir ve teşhis edilmesi daha kolaydır. Tedavi edilmesiyle birlikte belirtilerde de hafifleme ve kaybolma gözlenir.
Kronik Bakteriyel Prostat İltihabı: Kronik prostatit, akut prostatite göre belirti şiddeti çok daha hafif olan bir hastalıktır. Genellikle genç ve orta yaşlı erkeklerde görülür. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının prostat bezini etkilemesi ile ortaya çıkar, ağır seyreder ve bazı durumlarda hiç belirti göstermez. Bazı hastalarda yıllarca belirtisiz seyredebilir, bu nedenle son derece riskli ve tehlikelidir.

Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Akut ve kronik prostat iltihap hastalıkları birbirine benzese de farklı belirtilerle ortaya çıkan iki hastalıktır.

Akut prostat iltihabında:

Belirtiler aniden (günler içinde) ve şiddetli şekilde başlar.
Yüksek ateş, bulantı, kusma, üşüme ve titreme gözlenir.
İdrar rengine bulanıklaşma olur. Bazı durumlarda kanlı idrar görülür.
İdrar sırasında şiddetli ağrı ve yanma oluşur. İdrar yapmak çok sancılı bir eylem haline gelir.
İdrar yapmada zorlanma ya da idrarı hiç yapamama gibi sıkıntılar ortaya çıkar.
İdrar kanalından dışarıya renkli bulanık akıntı görülebilir.
Penis kökünden başlayıp ucuna doğru yayılan ağrı, makat, yumurtalıklar ve bacaklara kadar uzanır.
Cinsel isteksizlik, sertleşme güçlüğü, erken boşalma görülebilir.
Eklem ve kaslarda ağrı ortaya çıkabilir
Sık idrar yapma hissi gelişir.